Ferie 2018

Zimowe ferie dla uczniów szkół w województwie śląskim tuż, tuż

Ferie w lesie

   Zimowe ferie dla uczniów szkół w województwie śląskim tuż, tuż (29 stycznia – 11 lutego)… Dla tych dzieci, a także dla ich opiekunów czy rodziców (w grupach zorganizowanych!), którzy wolny od obowiązków czas lubią spędzać w kontakcie z naturą, dla tych wszystkich których interesuje przyroda i las, mamy propozycję: odwiedźcie Nadleśnictwo Katowice, a konkretnie: zobaczcie nasze obiekty edukacyjne.

  Przede wszystkim poznajcie Leśną Salę Edukacyjną, gdzie mamy sporo atrakcji:

- Nie sposób wymienić ich wszystkich z uwagi na to, że Leśna Sala Edukacyjna jest tak przystosowana , iż każdy, niezależnie od wieku znajdzie tutaj coś ciekawego. Posłuchać można o zimowych zwyczajach leśnych mieszkańców, zapoznać się z różnymi odgłosami zwierząt, posłuchać dźwięków przyrody

- informuje  starszy specjalista ds. administracji i edukacji przyrodniczo-leśnej Sławomir Forystek (koordynujący działalność edukacyjną w naszym nadleśnictwie).

Dzięki dotykowej ekspozycji futer można zobaczyć i porównać jak zwierzęta dostosowują się do zimy. Zwiedzając Leśną Salę Edukacyjną  dowiemy się również czym zajmuje się leśnik w lesie, jakie prace gospodarcze wykonuje się w porze zimowej, jak dba się o las aby zdrowo nam wzrastał. Dowiemy się również skąd się bierze drewno wykorzystywane na co dzień
w naszych domostwach, przemyśle , medycynie. Poznamy  jak my, jako społeczeństwo, możemy zadbać o las tak aby nieprzerwanie szumiał nam podczas naszych odwiedzin.

Gorąco (pomimo ujemnych temperatur na zewnątrz) zapraszam do
aktywnego wypoczynku na terenach leśnych, czy to pieszo czy rowerem, a jak warunki pogodowe pozwolą to również na nartach.

Komu będzie mało wrażeń, będzie mógł – przy sprzyjającej pogodzie – skorzystać jeszcze z edukacyjnych atrakcji na łonie przyrody czyli na Leśnej Ścieżce Edukacyjnej. Podczas spaceru pośród drzew nasi edukatorzy opowiedzą młodym miłośnikom przyrody o zimowym lesie, o tym, jak w tym czasie zachowują się zwierzęta: które z nich śpią, a które żyją aktywnie i szukają pokarmu pod pokrywą śniegu. Pokażemy Wam też paśnik, czyli „leśną stołówkę” i opowiemy jak leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta i ptaki, pomagając im w ten sposób przetrwać trudną zimową porę. Może uda się zauważyć jakieś tropy mieszkańców lasu odbite w śniegu? Zapoznamy Was też z zasadami zachowania się w lesie i z pracami, jakie wykonują leśnicy. Może kogoś z Was ten zawód bardziej zainteresuje i w przyszłości zostanie leśnikiem czy leśniczką?

 Jeśli wizyta u leśników Nadleśnictwa Katowice przypadnie Wam do gustu, to będziecie mogli jeszcze ją przedłużyć przy ognisku (pod wiatą) i spożyć przygotowany przez Waszych opiekunów posiłek (można grillować!). Żeby nas odwiedzić trzeba jednak wcześniej zadzwonić do sekretariatu Nadleśnictwa i ustalić termin takiej wizyty, bo nie wszystkie terminy są jeszcze wolne.

  Zatem, do zobaczenia, młodzi miłośnicy lasu!

JERZY MACHURA


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Mapa lasów

Mapa lasów