Lista aktualności Lista aktualności

Świat choinek

Jedną z nieodłącznych tradycji świąt Bożego Narodzenia jest u nas przyozdabianie drzewka iglastego czyli choinki, tak by cieszyło oczy i wzbogacało i tak już podniosły, radosny - świąteczny nastrój.

Na ścieżce edukacyjnej…

Świat choinek

   Jedną z nieodłącznych tradycji świąt Bożego Narodzenia jest u nas przyozdabianie drzewka iglastego czyli choinki, tak by cieszyło oczy i wzbogacało i tak już podniosły, radosny - świąteczny nastrój. W takiej zaszczytnej roli „występują” zwykle sosna, świerk czy jodła. Tradycja to bardzo stara a zarazem wielce urokliwa. Radując się widokiem bożonarodzeniowego drzewka możemy też, niejako przy okazji, nieco bliżej zainteresować się gatunkami drzew iglastych. Bo tak samo jak choinka choince nierówna tak i jodła jodle czy świerk świerkowi.

  Znakomitą okazją ku temu jest spacer po ścieżce edukacyjnej w Nadleśnictwie Katowice. Mamy tu bowiem istne bogactwo iglaków – pochodzących z różnych regionów świata (zwłaszcza w tej części ścieżki, która zlokalizowana jest tuż przy ul. Kijowskiej, otwarta każdego dnia). Rośnie tu oczywiście znana wszystkim sosna pospolita, ale towarzyszą jej „kuzynki” – sosny: wejmutka, oścista, limba, czarna, żółta a nawet himalajska. Podobnie u świerków – oprócz pospolitego zobaczyć można serbskiego czy srebrnego. Jest oczywiście jodła pospolita ale i szlachetna. Jest i modrzew, który, jak wiadomo, choinką być nie może, bo to swego rodzaju pechowiec, gdyż igły opadają mu, gdy zbliża się zima i Boże Narodzenie…

  Przy naszej ścieżce rosną też cisy, daglezje, przedstawiciele cyprysowatych z metasekwoją chińską na czele… Czyli, istny świat choinek – doskonałe miejsce na świąteczny spacer, gdy już nasycimy oczy widokiem naszego, domowego bożonarodzeniowego drzewka.

 

Tekst i zdjęcia: JERZY MACHURA